Czym różnią się sneakersy i trampki

Buty gimnastyczne, czyli sneakersy, trampki czy buty do biegania, przeszły przez lata ogromną ewolucję, co widać nawet w sklepie https://zoio.pl/obuwie/sneakersy. To, co zaczęło się jako proste płócienne buty, rozwinęło się w buty płócienne z gumowymi podeszwami, a później w skórzane lub wykonane z syntetyków buty z większą sprężystością w podeszwie.

Współczesne innowacje sneakersów to m.in. cholewki FlyKnit, Boost Technology, cholewki sock-like, a nawet sneakersy Vibram 5 finger sneakers – z każdym palcem wkładanym osobno, tak jak w rękawiczce. Buty gimnastyczne są obecnie najczęściej spotykane w żywych kolorach i jeszcze bardziej wypełniły lukę pomiędzy sportowym stylem a modą.

Sneakersy i trampki

Czasami może dochodzić do nieporozumień co do tego, czy istnieją jakieś różnice między sneakersami a trampkami. Często uważa się, że sneakersy są tylko amerykańską wersją, a trampki czyli trainers brytyjską. Istnieją jednak różnice między nimi, więc pomyśleliśmy, że wyjaśnimy, czym one są.

Po pierwsze, przejdźmy przez to, co je łączy. Oba rodzaje buta mają podeszwy wykonane z gumowych plastików, oba wykonane są z myślą o komforcie i oba mają estetykę street fashion. Na tym jednak kończą się podobieństwa.

Czym są trampki?

Trenerzy są więc bardziej praktyczną opcją spośród tych dwóch opcji. Będą one tworzone z myślą o treningu (stąd angielskie słowo “trainer”), będą miały więcej elementów technicznych w designie, takich jak grubsze podeszwy amortyzujące kostkę, podeszwy amortyzujące i wytrzymalsze materiały. Chociaż są one przeznaczone do wykorzystania w sporcie i ćwiczeniach fizycznych, mogą być noszone na co dzień. Polskie słowo “trampki” pochodzi od trampa – czyli włóczęgi. Nosili je harcerze jako buty trekkingowe.

Czym są sneakersy?

Sneakery są technicznie mniej praktyczne z tych dwóch rodzajów buta. Pierwsze z nich zostały wykonane przez firmę Keds, gdy tworzyli buty z gumową podeszwą na płótnie. Były one nazywane sneakersami (od “sneak”, skradać się), ponieważ były o wiele cichsze niż buty na obcasie. Dziś sneakersy mają grubą podeszwę, i często są bardziej casualowe niż zwykłe trampki.

Author: Ellen