Glany, skórzane buty, obuwie bikerek… – czym jest i jak się je nosi?

Wszyscy uwielbiamy wygląd “twardej laski”, niezależnie od wieku. Wiele dzisiejszych dojrzałych pań dorastało w latach 90, i zetknęły się z zachodnią kulturą i popularną muzyką – to właśnie wtedy rozkwitały style punk czy metalowe. Dżinsowe kurtki, skórzane spodnie… nadal znam kobiety, które idą w ten styl, jak na przykład Lusia z bloga collebasket.it, i choć młode dziewczyny rzadko kiedy go akceptują to jednak zawsze się znajdzie jakaś nastolatka w skórze.

I nic nie pasuje do skórzanych spodni tak, jak duże buty typu glany. Niewielu projektantów mody oferuje te buty dla kobiet, ale są one dostępne – nie tylko w sklepach z odzieżą! Wszyscy wiemy, że glany zostały pierwotnie zaprojektowane, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy na motocyklach. Takie buty typu glany czy doktory martensy są zazwyczaj wykonane z ciężkiej, trwałej skóry, która podtrzymuje stopy i kostkę oraz chroni je przed zadrapaniami i zarysowaniami.

Mimo, że nie jest to coś, o czym myślimy jak o modowych akcesoriach, coraz więcej projektantów sprzedaje buty damskie wzorowane na glanach. Dodają one radykalnego, modnego sznytu do każdej szafy. Wiele takich butów ma paski, klamerki i zamki błyskawiczne – czasami jest to praktyczne, inne razy służą one wyłącznie jako ozdoby. Często te buty mogą być, zgodnie z przeznaczeniem, noszone dla bezpieczeństwa podczas jazdy na motocyklu czy w tańcu. Ale, oczywiście, są one bardzo modne. Jeśli chcesz tego stylu motocyklistki, możesz osiągnąć modny wygląd w połączeniu z ochroną nóg na przykład pogowania! Mogą być wykonane z wytrzymałej skóry lub innych tkanin, na przykład syntetycznych. Często mają ozdoby takie jak taśmy, szpilki, klamerki i łańcuchy.

Często takie buty motocyklowe są wykonane z myślą o ochronie stóp podczas pracy, dlatego powinny mieć bardzo niską pięty. “Prawdziwe” buty do jazdy na motocyklu mają płaski obcas ale niektóre modne buty motocyklowe mogą mieć obcas nawet do 12 centymetrów! Są nawet kozaczki wzorowany na takich glanach!

Wspaniałym sposobem na noszenie takich butów dla motocyklistów jest sparowanie ich z miękkim wełnianym swetrem lub pod którym będziesz nosiła parę legginsów. Osobiście myślę, że mogę nawet założyć buty dla motocyklistów na imprezę. Jeśli są sparowane z ładnymi, ciemnymi rajstopami, spódnicą ołówkową i bluzką z guziczkami, na pewno dodadzą stylowego wyglądu do każdego profesjonalnego stroju.