jeansy

Jak farbuję jeansy damskie?

Wszystkie to znamy – czasami nie chcesz wyrzucać swojej ulubionej pary dżinsów. Twoje jeansy damskie pewnie są wygodne, ale wyglądają na podniszczone. Jednak teraz na topie w sklepie https://zoio.pl/odziez-damska/jeansy są dżinsy z dziurami, czyli tak zwane „distressed jeans”. Oczywiście, są też inne sposoby odnowienia starych spodni. Jeśli chcesz całkowicie odświeżyć wygląd twoich spodni, możesz spróbować zmienić ich kolor. Możesz zdecydować się na metodę tie dye, czyli kojarzoną z hippisami metodę “tęczy”, ale ja osobiście spróbowałam zafarbować moje na czarno. Potrzebujesz tylko czarnego barwnika i trochę wrzącej wody.

Wybierz jakieś stare jeansy damskie ze swojej szafy. Przygotowując je do farbowania, musisz pamiętać, że farbowanie na czarno będzie niszczyć metki i inne naszywki – więc możesz je odciąć lub użyć specjalnego narzędzia by je odpruć i potem przyszyć. Ja osobiście je odprułam, ponieważ wiem, jak prać takie jeansy na jesień. Jeśli dżinsy nie są niebieskie, należy je wybielić przed barwieniem. Zanurz je zatem w mieszance wybielacza z wodą 50%: 50%. Pamiętaj, używaj rękawiczek i czegoś do ochrony oczu, i rób to tylko na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Jeśli dodasz zbyt dużo wybielacza, osłabisz tkaninę, więc bądź ostrożna. Zostaw swoje jeansy damskie w roztworze przez około godzinę, mieszając co 20 minut. Następnie wypłukaj je zimną wodą, aby straciły zapach chloru, i wypierz je kontrolnie przed farbowaniem.

Farbujemy jeansy damskie

Twoje jeansy damskie powinny teraz być gotowe do barwienia. Dokładna instrukcja i proporcje zależą od dokładnej marki farby, której zamierzasz użyć. Na ogół jednak pojedyncza butelka barwnika wystarcza, aby zafarbować jedną parę spodni.

Będziemy farbować korzystając z wrzątku w starym wiadrze lub innym pojemniku (choć producenci niektórych barwników twierdzą, że pozwalają na farbowanie w pralce, najlepiej nie ryzykować). Napełnij duży garnek wodą do ¾, postaw go na kuchence i przygotuj wiadro lub inny pojemnik w pobliżu. Zamocz swoje jeansy damskie w zimnej wodzie. Jeśli woda jest prawie wrząca (widać pierwsze pęcherzyki), wlej zawartość garnka do wiadra i dodaj szklankę (250 ml) barwnika, często to buteleczka lub pół butelki.

Użyj jakiegoś patyka aby całkowicie zanurzyć dżinsy, i wymieszaj barwnik w wiadrze wrzątku. Niech jeansy moczą się przez około godzinę, a co dziesięć minut wymieszaj zawartość garnka, aby zapewnić równomierne farbowanie. Wreszcie wylej wodę do ubikacji i wypłucz dżinsy zimną wodą, do momentu, w którym jeansy przestaną puszczać farbę. Możesz je teraz wyprać w zimnej wodzie przy pomocy delikatnego detergentu. Wyczyść pralkę po farbowaniu. Twoje jeansy damskie będą czarne – ale pamiętaj, że nie będą zupełnie czarne, jak te oferowane w sklepie!

 

Pamiętaj, by nie prać ich z innymi rzeczami, najlepiej tylko w zimnej wodzie. Na pewno będą lśniące jak nowe!