Moda – dlaczego jest taka ważna?

Jako blogerka modowa przeczytałam już sporo dyskusji online na temat znaczenia mody. Nie należy się zastanawiać nad znaczeniem tej tak dziwacznej instytucji. W czasach takich jak te, kiedy ludzie troszczą się o swoją przyszłość i starają się zarobić na życie, coraz częściej zastanawiam się, czy moda (przez duże M) jest aż tak istotna. Rzeczy, które widzę na wybiegach i w magazynach modowych wydają się być tak efektowne i… no dobrze, głupie. Wydaje się, że projektantki mody są oderwane od życia współczesnego człowieka.

Ja również jestem nieco rozdarta. Dla osoby z zewnątrz kultura świata mody wydaje się być jawnie śmieszna i odizolowana, skupiona na wszystkich złych rzeczach: konsumpcjonizmie, trendach, statusie, pozorach. Możesz powiedzieć że suknia wieczorowa warta 8000 złotych jest “eskapizmem”, ale normalni ludzie martwią się o kolejną wypłatę, możesz równie dobrze powiedzieć „niech jedzą ciastka”.

Ale myślę, że potrzebujemy mody (przez małe m). Po pierwsze, choć może cię to zaskoczyć, potrzebujemy ubrań. Ludzie przyzwyczaili się do ubierania naszej delikatnej, łysej skóry i tak właśnie jest. Po drugie, myślę, że w społeczeństwach ludzkich istnieje bardzo realna potrzeba ozdabiania się. Dekoracje służą ważnym celom komunikacji wizualnej między sobą i jest wyznacznikiem cywilizacji. Oczywiście są ludzie, którzy mówią, że nie dbają o to, co noszą, ale ubierają się rano, tak jak wszyscy inni. To, co noszą, mówi o nich równie wiele, jak Louboutiny modelki na wybiegu.

Jest też artystyczna strona mody, część, którą najbardziej mnie interesuje. Ubrania stwarzają możliwości kreatywności w naszym codziennym życiu, i myślę, że jest to niesamowitą umiejętnością. Dzięki modzie możesz stać się twórcą i rzemieślnikiem, który będzie doskonalić i praktykowaą skomplikowane techniki konstrukcyjne.

Postanowiłam potraktować wspólnie zło i dobro a nie uznać całą rzecz za nieistotną. Tak, świat mody wydaje się głupi. Ale może sprowadzić piękno, kreatywność i kunszt w nasze życie, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie. Tak więc potrafię przebaczyć modzie.