O konstruktywnej krytyce słów parę

Dziś chciałam napisać o czymś być może znanym wam z lekcji Godzin Wychowawczych z podstawówki. O konstruktywnej krytyce. Gdy czytam komentarze pod blogami modowymi, to często widać, że różne dziewczyny wrzucają po prostu teksty typu “ślicznie wyglądasz, zapraszam na mojego bloga o glebogryzarkach”. Można też spotkać się ze słabym hejtem, kiedy dziewczątka wrzucają “błe, wstydziłabym się pójść wyrzucić w tym śmieci”. Nie mówię że to złe, można krytykować, ale przede wszystkim mówcie dlaczego.

Na przykład ktoś mówi, że kiepsko i wyglądasz jak z lat siedemdziesiątych. Ale dlaczego? Co w tym jest złego? No i rozmyślnie stara się urazić uczucia drugiej osoby. Moim zdaniem to nie jest uczciwe, trzeba jasno powiedzieć co się nie podoba – na przykład “kolory się gryzą, żółty i czerwony to nie jest dobre połączenie.” Jeśli chcesz krytykować, powiedz coś konkretnego – w przeciwnym razie dziewczyna niczego się nauczy. A jeśli ty napiszesz pożyteczną – twoim zdaniem – rzecz, ktoś inny może coś dodać. Z bezinteresownego hejtu nic nie wyniknie.

Race Shoes Jog Run Running Shoes Sport

Nic nie wynika też z bezinteresownych pochwał typu “OMG wyglądasz jak królewna!”. Ładny wygląd to jeszcze nie dobry styl czy moda. Jeśli rozmawiamy o modzie, nie mówmy o urodzie – o włosach, paznokciach czy cerze, ani o osobistych cechach, na które nie mamy wpływu. Jasne, bądźmy miłe dla siebie, ale powiedzmy co dodać. Warto pamiętać o sugestiach – nie o nakazach. Nie mam sama prawa, by coś tobie nakazać, mogę tylko wskazać co mi się podoba albo co nie. Nie powinnam mówić ci “zrzuć parę kilo”, ale mogę powiedzieć, że pikowane płaszcze nie wyglądają ładnie na pulchnych dziewczynach.

No i oczywiście działa to w obie strony. Musisz pamiętać by akceptować krytykę. Możesz rzecz jasna usuwać hejterskie komentarze – to nawet prościej niż wdawać się w pyskówkę, której wszyscy będziemy żałować i zmarnujemy czas i energię. Natomiast jeśli już ktoś cię krytykuje rozsądnie i podając powody, pamiętaj że nie mówi tego, by cię skrzywdzić, tylko wyraża swoje poglądy lub styl. Próbowałaś zabłysnąć, nie udało ci się, jutro spróbujesz ponownie. Nauczyłaś się czegoś i nie będziesz popełniać błędów.

Jeśli nie jesteś pewna, co druga osoba chce powiedzieć, po prostu spytaj o to – co ci się podoba, dlaczego wyglądam jak królewna. Bardzo często spotykałam się z pochwałami, nie dla stylizacji, ale dla urody modelki czy zdolności fotografa. Ważne jest by rozmawiać i spotkać się wpół drogi.

Author: Ellen