Separatki – jak zmienić dwa garnitury w cztery?

Obecnie wszyscy możemy zgodzić się, że garnitury i eleganckie żakiety nie dominują już jako ubranie nadające się do miejsca pracy. Musisz pamiętać, że obecny styl na ogół jest bardziej zrelaksowany. W wielu przypadkach dżinsy są bardziej odpowiednie do pracy – nawet do pracy biurowej. Nawet znam banki, gdzie pracownicy nosili proste dżinsy, białe koszule – ale już nie marynarki czy garniturowe spodnie. A dziś luźnym stylem pośród mężczyzn i kobiet jest mieszanie marynarek czy żakietów ze spodniami lub spódnicami.

Możesz łatwo dopasować swoją odzież nosząc tzw. separatki, które kupiłaś. To oznacza noszenie marynarki w innym kolorze niż spodnie czy spódnica. Pod wieloma względami taki ubiór może być bardziej zrelaksowany, ale z drugiej strony ten strój będzie bardziej skomplikowany i dla mężczyzn i dla kobiet. Nagle musisz podjąć dwa razy tyle decyzji co do rodzaju tkaniny, jej koloru i wzoru. Musisz dopasować zarówno żakiet, jak i spód do koszuli, nie wspominając o krawacie, butach, torebce lub kapeluszach.

Kluczem do noszenia separatek jest odrębność. Nie próbuj szukać spodni, które pasują do twojej kurtki – oba elementy odzieży muszą wyraźnie różnić się od siebie. Najprostszym sposobem na to jest najpierw zróżnicowanie pod względem koloru, następnie wzoru. Ogólnie rzecz biorąc te dwa elementy ubrania muszą być kontrastujące w wyglądzie, ale podobne jeśli chodzi o stopień formalności.

Dobrym przykładem jest wybór prostych ciemnych spodni, ale dobranie do nich prostymi zwykłymi ciuchami, jak denimowa koszula czy skórzana kurtka. Wybierając kurtkę, aby dopasowała się spodni, upewnij się, że będzie dopasowana do ciała i oddychająca. Zignoruj luźne spodnie lub dużą kurtkę. Spójrz też na materiały, z którymi pracujesz. Jeśli masz parę prostych spodni z prostego tweedu, będą one wyglądać najlepiej, gdy będą sparowane z innymi wytrzymałymi materiałami, takimi jak sztruks, dżinsy i wytrzymała bawełna.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz zmienić elastyczność swojego ubioru, zacznij od koszulki – dopasujją do spodni tak, aby kontrastowała na jasno-ciemnej skali, a żakiet powinien z nią kontrastować na kole kolorów (lub odwrotnie).